İkamet İzni

 

A. ÖĞRENİM VİZESİ

Üniversiteye yeni kabul edilen lisans ve lisansüstü yabancı öğrenciler, kabul mektuplarıyla birlikte, ülkelerindeki en yakın Türk elçiliğinden öğrenim vizesi alırlar. Bu vizeler, genellikle bir ay süreyle geçerlidir ve öğrenci Türkiye'ye geldikten sonra, bu bir ay içerisinde üniversiteye kayıt yaptırmak zorundadır. Türkiye’ye öğrenim meşruhatlı vize alarak gelen yabancı uyruklu öğrenciler ülkemize giriş yaptıkları tarihten itibaren bir ay içerisinde öğrenim amaçlı ikamet izni taleplerini ilgili valiliğe yapmaları gerekmektedir.

B. OTURMA İZNİ

Öğrenciler, kayıttan sonra iki-üç hafta içerisinde, Fakültelerin Öğrenci İşleri birimlerinden, İkamet Bilgi Formu alırlar. Bu formu ve gerekli diğer belgeleri, İl Göç İdaresi'ne sunarak genellikle bir yıl geçerli Öğrenim Amaçlı İkamet Tezkeresi alırlar.

İkamet belgesi alabilmek için

  • İkamet Bilgi Formu
  • Geçerli ve uzun süreli pasaport ve öğrenim vizesi
  • Türkiye’de öğrenim süresince geçimini sağlayacak maddi imkanlara sahip olduğunu gösteren (banka hesabı, burs belgesi vb.) belge
  • İkamet defter bedeli
  • Olası ek belgelerin İl Göç İdaresi'ne sunulması gereklidir.

İkamet tezkereniz geçerli olduğu sürece, Türkiye’ye girmek için vize almanıza gerek yoktur. Örneğin, sömestr tatili için ülkenize gittiğinizde ve Türkiye’ye geri dönerken, oturma izninizle giriş yapabilirsiniz. 

İkamet süresi dolanlar, en fazla 15 gün içerisinde ikametlerini uzatmak veya Türkiye’yi terk etmek zorundadır.

Bir seneden daha az bir süre izinli olan bir öğrenci, Türkiye'ye gelirken turist vizesiyle gelerek kayıt yaptırabilir. Ancak izin süresi bir yılı geçmişse, yeniden öğrenci vizesi alması gerekir (İkamet tezkeresi iptal edildiği için, onunla giriş yapamaz).

Kayıtsız olan, izin alan (kayıt donduran), ilişiği kesilen, kendi isteğiyle ilişik kesen ve mezun olan öğrencilerin listesi her dönem Emniyet Müdürlüğü'ne iletilir ve bu öğrencilerin oturma izni iptal edilir. Bu nedenle, bu durumdaki öğrenciler, izin aldıktan, mezun olduktan veya ilişiği kesildikten sonra maksimum 15 gün içerisinde ülkeyi terk etmek veya harçlı ikamet almak üzere Emniyet'e başvurmak zorundadır. Öğrencilerin adres değişikliklerini 48 saat içinde Emniyet Müdürlüğü/ Yabancılar Şube Müdürlüğü’ne bildirmeleri gerekir.

 

Menüyü Kapat